Dlaczego boimy się rozstania?

Dlaczego boimy się rozstania?

Dlaczego boimy się rozstania?

Rozstanie to zmiana – a zmian boimy się najbardziej , bo oznaczają one niepewność . Ona zaś rodzi niepokój i opór , chęć kurczowego trzymania się utartych schematów.

Rozstanie zarówno małżonków,jak i nieformalnych par wymaga tymczasem nowych rozwiązań w bardzo wielu obszarach. Rodzi to wiele obaw związanych z tym czy podołamy i poradzimy sobie w nowych warunkach. Oznaczają one bowiem nie tylko zmianę miejsca zamieszkania ale także nowy sposób opieki nad dziećmi, organizację ich zajęć dodatkowych, a także niejednokrotnie zmianę w pracy, (np. w sytuacji gdy para była także wspólnikami w przedsięwzięciu gospodarczym), utratę stabilizacji finansowej , wsparcia części rodziny, niemożność utrzymania stałego grona przyjaciół itp. 

Bardzo często strach wypacza nasz obraz rzeczywistości. Albo wyolbrzymiamy zagrożenie związane np. z potencjalnym zachowaniem małżonka albo z drugiej strony pomijamy ważne obszary konfliktu uznając, że mogą one zostać rozwiązane w późniejszym czasie.

Taki sposób percepcji osobistego problemu jakim jest konflikt z partnerem jest całkowicie usprawiedliwiony ale tym bardziej uzasadnia tezę że w „przejściu” przez rozstanie nie powinniśmy być sami i polegać jedynie na sobie .

Potrzebny nam drogowskaz bo obranie błędnego rozwiązania jedynie pogłębi nasze problemy zamiast je rozwiązać .

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>